3 dobré důvody pro začít s kolečkovým lyžováním
Věnuješ se naplno běžeckému lyžování nebo brázdíš svahy na sjezdových lyžích? Pak čti dál. Popovídáme si o kolečkovém lyžování, co ti může přinášet a jak může vylepšit tvou formu, když už po sněhu (nebo ještě) není ani památky.
Udrž si formu
Jedno staré rčení říká, že „dobří lyžaři se pečou v létě”, a ukazuje se, že je to celkem pravda. Ostatně nemůžeš očekávat velké výkony na běžkách, pokud se krapet nezpotíš také na jaře, v létě a na podzim.
Dobrá zpráva je, že můžeš velmi snadno pokračovat v tréninku po celý rok a soustředit se na stejné svalové skupiny, stačí ti k tomu kolečkové lyže. Při běžeckém lyžování používáš víc než 80 % svých svalů a, což asi nikoho nepřekvapí, při kolečkovém lyžování pracuješ se stejnými svalovými skupinami. A to znamená, že si dopřeješ nejen skvělý fyzický trénink, ale také specifický pro běžkaře.
Kolečkové lyžování, stejně jako běžky, zlepšují tvé břišní svalstvo, svaly paží a nohou a navíc je to skvělý cardio trénink. A to je vše je završeno bonusem – nízká zátěž na klouby, perfektní zpráva pro každého, kdo utrpěl úraz a nemůže například běhat.
Zlepšuj svou techniku
Nejen, že tě kolečkové lyžování udržuje ve formě, ale také umožňuje pracovat na tvé technice. Podle tvých preferencí si můžeš vybrat mezi dvěma typy kolečkových bruslí – skate nebo klasika.
Kolečkové lyže na skate mají užší kolečka s větším průměrem a jsou kratší. Tento typ je skvělý, pokud hledáš jízdu, která se co nejvíc blíží bruslení na běžkách (skate). Tyto kolečkové lyže umožňují totiž víc volnosti pohybu a jsou rychlejší.
Kolečkové lyže na klasiku mají širší kolečka s menším průměrem a jsou delší. Jsou perfektní, pokud potřebuješ trénovat rovnováhu a pracovat na svém odrazu. Paže a břišní a zádové svalstvo dostává na těchto lyžích opravdu zabrat. A jak je z názvu jasné, od tohoto typu kolečkových lyží můžeš očekávat skvělou přípravu pro běžeckou klasiku.
Není sníh? Žádný problém
A neposlední řadě si připomeneme zřejmou výhodu. Na kolečkách můžeš lyžovat, i když není sníh, což je (naneštěstí) větší část roku. Kolečkové lyže se objevily na scéně ve 30. letech jako tréninková výbava pro profesionální běžkaře.
Jak čas běžel, také kolečkové lyže se neustále vylepšovaly a jízda na nich se čím dál tím víc blížila běžeckému lyžování. Dnes už můžeme bez obav říct, že skutečně velmi dobře napodobují skutečné lyžování s jedinou výjimkou, nepotřebuješ k němu sníh. To zní skvěle, že!
Chceš nějaké konkrétní příklady? Prohlédni si naši nabídku a pořiď si kolečkové lyže, se kterými zůstaneš nejlépe ve formě. Pokud se nedokážeš rozhodnout, které jsou ty pravé, neváhej nás kontaktovat, máme po ruce hned několik expertů.