Kupujeme bodyboard
Když se chystáš zakoupit svůj první bodyboard, je mnoho aspektů, které je třeba posoudit. Proto jsme sestavili přehledného a konzistentního průvodce těmi nejdůležitějšími vlastnostmi, na které je třeba při výběru nezapomenout.
1. Výběr jádra
Jádro je ve své podstatě základním materiálem, který tvoří tělo tvého boardu. Je vyrobené z pěnového materiálu, který existuje ve třech variantách — ESP, PE a PP. Každý z nich má specifické charakteristiky vzhledem k teplotě vody, velikosti vln, rozměrů jezdce, dovednostní úrovně apod. Níže si můžeš prohlédnout krátké srovnání těchto tří typů.
SP (expandovaný polystyren)
- Umožňuje různé tvary, designy a unikátní typy flexu
- Dobré tlumení pro loky a boky
- Nižší pořizovací cena než PE a PP
- Vhodný pro nováčky a začátečníky
- Skvělý výtlak a nízká hmotnost
- Není tak odolný jako ostatní typy (ideální tloušťka pro extra pevnost je cca. 50-55 mm)
PE (polyetylen)
- Původní a nejčastější typ jádra bodyboardu
- Flex s téměř okamžitou odezvou
- Umožňuje lepší kontrolu
- Lepší výkon ve studené vodě
- Vhodný pro širší vlny
PP (polypropylen)
- Výborný všestranný board
- Tužší než PE, ale lehký a odolný
- Kompletně vodotěsný
- Dobře se chová v teplejších vodách/podnebí
- Skvělý pro velmi velké vlny a složitější kombinace pohybů
- Perlový PP zlepšuje výtlak a flex.
- Extrudovaný PP zlepšuje tuhost a rychlost
Když se zmiňujeme o flexu, chceme tím sdělit, nakolik se board ohýbá pod vnějším tlakem (např. vlny) a pak se vrací zpět do původního tvaru. Čím větší flex, tím board lépe reaguje na momentální podmínky v dané vodní ploše. Naopak boardy s menším flexem jsou tužší, ale rychlejší.
2. Vybíráme „skluznici“ neboli slicks či skin
Slicks, také známý jako skin, je materiál, který pokrývá spodní část boardu, tedy oblast v přímém kontaktu s vodou. Existují dva základní typy slicků: Surlyn slicks a HDPE slicks:
- HDPE slicks: zhotovený z velmi hustého polyetylenového materiálu, který je velmi odolný a vytváří jen minimální odpor, a tudíž přispívá k vyšším rychlostem. HDPE slick je zpravidla levnější řešení (ve srovnání se surlynem) a zpravidla si ho volí začátečníci.
- Surlyn slicks: pryži podobný povrch s optimální ovladatelností a flexibilitou, který je schopný po deformaci tlakem opět nabýt svůj původní tvar. Mezi bodyboardery je to nejlepší a oblíbený slicks. Je o něco dražší než HDPE, ale zato zaručuje vyšší výkonnost.
3. Vybíráme svrchní stranu desky
Vrchní část desky je důležitá, protože je v přímém kontaktu s tělem surfaře. Vybírat můžeš ze tří různých možností: PE, XPE a IXPE. Srovnání těchto tří variant najdeš v následující tabulce:
PE (polyetylen)
- Skvělé „polstrování“ pro jezdce
- Snáze se tvoří zuby, protože materiál se nevrací do původního tvaru
- Měkký a pružný
XPE (síťovaný, uzavřené buňky)
- Skvělá voděodolnost, jelikož se jedná o uzavřenou strukturu
- Hladký vzhled, ale vyžaduje víc vosku pro lepší trakci
- Pocitově tvrdší než PE a IXPE
IXPE (síťovaný, otevřené buňky)
- Menší riziko poškození flexu boardu
- Extra tuhý a velmi odolný díky vyšší hustotě
- Měkčí než XPE a drsnější povrch pro lepší přilnavost
Výběr typu svrchní strany desky je často otázkou osobních preferencí a jízdního stylu — je jen na tobě, zda zvolíš měkčí pocit, uhlazenější vzhled nebo horní desku, která je odolnější vůči zvrásnění.
4. Vybíráme tvar patky
Bodyboardy se vyrábí se dvěma hlavními typy tvarování patky, které dále existují v řadě variací. Oba typy jsou vhodné pro jezdce všech úrovní a opět závisí zejména na tvých preferencích a jízdních podmínkách.
- Crescent tail — použitelný pro všechny možné podmínky. Zaručuje dobrou přilnavost při nástupu do vlny a usnadňuje umístění boků na board při chytání vlny nebo při pádlování ven;
- Bat tail — je vhodnější pro slabší surfové podmínky a/nebo nepředvídatelné vlny díky jeho prohloubenému výtlaku. Pro je také vhodnější pro těžší jezdce. Také díky vyššímu výtlaku přispívá k vyšší rychlosti boardu, ačkoliv procítění zadní části boardu je o něco menší.
5. Vybíráme velikost
Vybrat správnou velikost boardu je u bodyboardů velmi důležité. Kromě tvé velikosti výběr velikosti také záleží na typu vln, do kterých se chystáš. Pokud plánuješ velké vlny, budeš potřebovat kontrolu a ovladatelnost menších boardů. Připravuješ-li se na o něco slabší podmínky, oceníš lepší výtlak větších boardů.
Nicméně je důležité nezapomenout, že board musí ladit s tvou výškou a hmotností! Pokud si vybereš příliš dlouhý board, budou ti při pádlovaní s ploutvemi narážet kolena od patky boardu. Pokud je naopak board příliš malý, nedopřeje ti dostatečný výtlak. Kompromis mezi výtlakem a délkou boardu je vybrat si širší/užší board.
Velikost boardu, která ti bude nejvíc vyhovovat, můžeš zjistit, pokud si změříš:
- Vzdálenost od země k pupíku;
- Vzdálenost mezi branou a koleny;
Tyto dva rozměry nejsou nutně stejné, ale jsou velmi podobné. Vhodná délka boardu je právě někde mezi těmito dvěma čísly.
6. Poslední, ale neméně důležité — finky/ploutve
Při bodyboardingu nejsou ploutve jen příslušenství, ale také nutnost. Ploutve neboli finky, které se používají při bodyboardingu, jsou speciálně designované a odlišují se od běžných ploutví, které používáš například při plavání. Bodyboardingové ploutve jsou zpravidla kratší, širší a tužší, takže můžeš rychle zrychlovat k vlně a ovládat board, aniž by ti ploutve překážely.
V nabídce je mnoho variant, ať už se jedná o materiály nebo tvary, ale nejdůležitější věcí je, že bodyboardové finky jsou pohodlné a dobře sedí na noze.
Bodyboard ready!
Nyní, když víš, co potřebuješ zvážit při výběru boardu, můžeš se podívat na naši nabídku a vybrat si jeden pro sebe. Pokud máš další otázky či potřebuješ další informace, neváhej nás kontaktovat.