Kupujeme sjezdové vázání
Když se řekne sjezdové vázání…
tak se mluví o důležité části, která spojuje lyžaře s lyžemi. A na různé druhy lyží se montují různá vázání — sjezdové, telemarkové nebo touringové. Pojďme se podívat blíže na první zmíněný typ. Sjezdové vázání najdete na sportovních sjezdových lyžích, na allmountain lyžích, závodních, freestyle a freeridových lyžích. Jaký typ a model sjezdového vázání si nakonec vyberete, záleží na vašem jízdním stylu a dovednostní úrovni.
Z čeho se skládá sjezdové vázání
Všechna sjezdová vázání se skládají ze dvou hlavních částí — špičky a patky. Na každé z nich se nachází systém DIN, jehož úkolem je uvolnit vaše nohy z vázání v případě pádu. Přečtěte si víc o systému DIN a o výpočtu hodnoty DIN v článku Nastavení lyžařského vázání — výpočet DIN.
Špička každého sjezdového vázání je také vybavena kluznou deskou neboli AFD (Anti Friction Device) destičkou a upínací čelisti. Čelisti jsou zodpovědné za uvolnění boty z vázání, zapůsobí-li na ně horizontální síla — smyslem je samozřejmě zamezit zraněním, které by mohlo způsobit zkroucení nohy ve vázání.
Patka naopak disponuje vertikálním systémem uvolnění, který zabraňuje vymknutí při pádech dopředu. A je také vybavena brzdičkami, jejichž hlavním úkolem je zabránit lyži sjet dolů do údolí anebo vstoupit do cesty ostatním lyžařům poté, co vaše vázání vypne. Ve všech skiareálech je brzdový systém povinný. Brzdičky jsou také šikovné pro přepravu, protože lyže do sebe díky nim hezky zapadnou. A jakmile nacvaknete botu, brzdičky se zvednou a můžete se rozjet z kopce.
Typy sjezdového vázání
Jednotlivá vázání se od sebe liší zejména způsobem montáže na lyže. Vázání již může být na lyži namontované přímo od výrobce, což v podstatě znamená, že si pořídíte lyže s již optimálně přednastaveným vázáním. Pokud vázání namontovaná nejsou, existují dvě další možnosti — integrované desky pod vázání / upínací mechanismy nebo montáž vrtáním do lyže.
integrované desky pod vázání / upínací mechanismy
Moderní systémová vázání se zpravidla nasazují na desky pod vázání, které jsou navrtané a připevněné k lyži výrobcem. Stačí vybrat takové vázání, které je kompatibilní s daným upínacím mechanismem a nasunout je na desky.
Výhodou montáže do upínacích mechanismů jsou právě integrované desky pod vázání, které volí sám výrobce tak, aby lyže ve spojení s deskou a vázáním poskytly maximální možný výkon. Další výhodou je, že systémová vázání lze snadno posouvat a seřizovat, takže není problém lyže půjčit přátelům, i když mají jinou velikost bot.
Montáž vrtáním do lyže
V tomto případě se vázání navrtá přímo do lyže bez jakékoli desky. Tento typ montáže je lepší svěřit profesionálům, protože tato montáž vyžaduje zkušenosti a speciální nástroje. Jelikož je vázání přivrtané a přilepené přímo na lyži, nelze měnit jeho nastavení tak snadno a v takové míře jako v případě montáže upínacími mechanismy. Navrtávané vázání se tudíž montuje a seřizuje na specifickou délku lyžařské boty.
Výhodou této montáže je, že na své lyže můžete připevnit jakákoliv vázání, protože nemusíte brát ohled na typ upínacího mechanismu. Tento typ montáže upřednostňují freeridoví, freestyloví a skitouringoví lyžaři, kteří chtějí mít svobodnější možnost volby a zvolit si vázání dle svého jízdního stylu.
Co znamená DIN/ISO sjezdového vázání?
Jak vypočítat správnou hodnotu din
Hodnota DIN (Deutsches Institut für Normung — dříve Deutsche Industrie Norm) na sjezdovém vázání slouží k nastavení vypínací síly. Tato hodnota je někdy označována také ISO. Jejím cílem je optimalizovat působení sil, které vznikají při pádu nebo nárazu. Správně seřízené a nastavené vázání dokáže v případě pádu včas vypnout a ochránit tak lyžaře od zranění kolen, boků atd.
Je důležité, aby hodnoty DIN na špičce i patce vázání byly nastaveny uživateli na míru.
Hodnotu DIN je třeba správně nastavit jak pro dětská sjezdová vázání, tak pro dospělé.
Seřízení nastavení vypínací síly / hodnoty DIN se provádí na špičce i patce sjezdového vázání. Na vázání je zobrazen specifický rozsah DIN hodnot, takže není problém nastavit si vypínací sílu vázání (hodnotu DIN) tak, aby odpovídala vašim dovednostem/jízdnímu stylu, hmotnosti, výšce a věku.
Pomůžeme vám s nastavením din
Pokud si u nás objednáte jak lyže, tak vázání, v závěru objednávky vám nabídneme možnost vypočítat si vaši hodnotu DIN. Na základě tohoto výpočtu jsme poté schopni namontovat a perfektně seřídit vázání přesně podle vaší dovednostní úrovně, výšky, hmotnosti a věku.
Takhle vypadá DIN kalkulačka, se kterou se potkáte při nákupu lyží a vázání v našem e-shopu:
DIN / ISO
V současnosti jsou standardy mechanismu sjezdových vázání stanoveny Mezinárodní organizací pro normalizaci (International Organization for Standardization: ISO) — tato organizace převzala normalizaci od německého institutu DIN.
Ačkoliv došlo k této změně z jedné organizace na druhou, původní jméno DIN je stále hojně využíváno pro popis výpočtů.
ISO 11088:2006 specifikuje montáž, seřízení i ověřovací a kontrolní procedury pro mechanismy sjezdových vázání.