Jak vybrat kolečka na brusle
Bruslení neboli blading zažívá v poslední době velký návrat. A v průběhu času se počet typů koleček značně rozrostl a vyvinul. Zde je tedy návod, jak vybírat mezi různými tvary, velikostmi a materiály.
1. Průměr
Na trhu se můžete setkat s koly o průměru od 55 mm do 125 mm. Každá velikost má své výhody i nevýhody. Velká kola vám obvykle mohou poskytnout větší rychlost, pohodlí a přilnavost, zatímco menší kola jsou výhodnější, pokud hledáte kontrolu a stabilitu.
Důležité je zde zvážit a ujistit se, že nová kola, která si pořizujete, jsou kompatibilní s vaším nastavením rámu.
2. Profil
Další věcí, kterou je třeba zvážit, je tvar kol neboli jejich profil. V závislosti na tomto profilu budou vaše brusle opět sloužit jinému účelu. Plošší kolečka jsou stabilnější a ovladatelnější, zatímco tenčí poskytují rychlejší odvalování.
Poznámka! Nemíchejte kolečka s různými profily, protože výsledkem budou brusle, které se špatně vyvažují a rovně odvalují.
3. Materiál
Kolečka bruslí jsou vyrobena z uretanu a jeho kvalita a koncentrace se může lišit. To ovlivňuje, zda jsou měkké nebo tvrdé, což se vyjadřuje číslem mezi 75 a 100(110), za kterým následuje písmeno "A".
Čím měkčí kolo - tím nižší číslo a naopak tvrdší kola dostala vyšší číslo. Kvalita kola a jeho materiál výrazně ovlivňují jízdní vlastnosti, takže je to jedna z věcí, kterým byste měli věnovat skutečnou pozornost.
4. Náboj kola
Náboj je "ráfek" vašeho kola. Stejně jako u automobilů platí, že s menším nábojem je kolo pohodlnější a přilnavější. Znamená to však také menší rychlost a vyšší hmotnost.
Konstrukce náboje také ovlivňuje výkonnost kol. Masivnější náboj, připomínající disk, znamená větší odezvu a podporu nákladu, ale díky tomu bude také více ovlivněn vibracemi.