Kompatibilita vázání pro běžecké lyže a kolečkové lyže
Když kupujete výbavu pro běžecké lyže a kolečkové lyže, je třeba dát velký pozor při výběru vázání a obuvi, které musí být vzájemně kompatibilní. Jelikož stejné vybavení uplatníte jak pro běžecké lyže, tak pro kolečkové lyže a jelikož výrobci výbavy na tyto sporty jsou také stejní, tento průvodce je platný pro obě kategorie.
Různé systémy - NNN, SNS a Prolink
Dva výrobci vázání a podrážek bot na běžky definovali standardy, jako jsou rozměry, specifické mechaniky a unikátní řešení. Jsou to společnosti Rottefella (Norsko) a Salomon (založený ve Francii).
Rottefella
Systém Rottefella se označuje zkratkou NNN, celým názvem New Nordic Norm. Tento systém se projevuje jak na designu podrážky/podešve lyžařské boty, tak na vázání. To kromě jiného znamená, že společnost Rottefella vyrábí kompletní vázání, ale nevyrábí celé kompletní boty na běžky… licenci na svou technologii podrážky prodala ostatním výrobcům bot. Výrobci výbavy pro běžecké lyžování, které používají systém podešve Rottefella při výrobě svých bot, jsou Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fisher a Peltonen.
Některé z těchto značek tisknou jejich vlastní jméno na vázání, a proto si můžete například pořídit vázání s názvem Fischer NNN. Přečtěte si víc o technologii v sekci „Co je Rotteffela NIS?", kterou najdete dál v tomto článku.
Salomon
Značka Salomon vytvořila SNS boty a systém vázání. SNS je zkratka ze Salomon Nordic System. Později také designovala nový systém vázání, které nese název Prolink.
Systém SNS existuje ve dvou verzích, jedna verze je designována pro klasické lyžování a jedna pro bruslení/skate. Vázání pro skate má na rozdíl od klasického vázání extra spojení, které přitahuje botu k vázání a zaručuje torzní pevnost při odrazu do strany. Je tvořený pákou s pružinkou přichycenou ke druhé osičce, upevněné v botě pod prsty. To znamená, že SNS skate vázání má dva propojovací body a SNS skate boty mají také dva piny, a tak vzniklo toto dvojité spojení.
Narozdíl od SNS skate vázání a designu boty má vázání a design boty na klasiku jen jeden pin v přední části boty, který se zacvakne k jedinému bodu na špičce vázání. SNS vázání na klasiku také nemá páku jako dodatečné spojení.
V roce 2016 Salomon uvedl na trh další typ vázání a bot pod názvem Prolink. Tento systém je unikátní, protože je připevněný jako SNS vázání, ale je kompatibilní pouze s NNN botami. To znamená, že boty s NNN podešví od značek Alpina, Fisher, Rossignol, Madshus, Alfa a Peltonen lze používat s vázáním Prolink.
Vemte prosím na vědomí, že produkty Salomon SNS a Salomon Prolink nejsou vzájemně kompatibilní. Proto nelze používat boty SNS ve vázání Salomon Prolink a Salomon Prolink boty nelze zkombinovat se Salomon SNS vázáními.
Vázání pro kombi boty
Vázání pro kombi boty odpovídá stejným, výše zmíněným standardům a technologiím. Takže pokud máte Salomon SNS kombi boty, budou mít dvě osičky a používají se spolu se SNS skate vázáním. Je ale možné je také upevnit do SNS vázání na klasiku, které má v místě, kde je kovová osička pod botou, místo pružinky pouze drážku.
Jaký je rozdíl mezi NNN a SNS?
Ačkoliv NNN a SNS vázání a boty vypadají na první pohled v podstatě stejně, jsou rozdílné. Pokud se například pokusíte zacvaknout SNS botu do vázání NNN, rychle zjistíte, že šířka spojení neodpovídá - mají zcela rozdílné rozměry. Rottefella NNN je širší než Salomon SNS.
Co je Rottefella NIS?
Rottefella ještě víc rozpracovala a inovovala způsob, jakým lze spojit Rottefella NNN vázání k lyži. Tento systém je nastavitelný, a je tudíž možné posunout vázání trochu dopředu ke špičce (pro lepší přilnavost — perfektní pro běžkování ve stoupavých tratích) nebo trochu dozadu (pro více skluzu — skvělé pro dlouhé stopy po vrstevnici). NIS (Nordic Integrated System) je jméno desky, která se přivrtává nebo lepí na lyži. NIS deska již může být namontována v továrně nebo si ji namontujete sami. S touto deskou již nainstalovanou na lyži stačí „nakliknout“ NNN vázání pomocí NIS klíče — vázání krásně vklouzne na své místo. Nyní jen stačí upravit si jeho pozici dle vašich preferencí. Deska Rottefella NIS není kompatibilní se Salomon SNS vázáními nebo Salomon Prolink vázáními.
Kompatibilní výbava pro backcountry na běžkách
Kromě výše uvedených technologií vyrábí jak Rottefella, tak Salomon vázání pro běžecké lyžování v terénu mimo stopy - backcountry lyžování. Rottefella pojmenovala své vázání pro backcountry Rottefella BC a Salomon pojmenoval své Salomon BC.
Tato vázání jsou designována pevnější a výkonnější, aby zvládla tvrdší podmínky v zasněženém terénu.
Tyto dva typy vázání jsou určené pro backcountry boty, takže BC vázání není kompatibilní se standardními NNN, SNS a Prolink botami. Osičky v BC botách a spojení s vázáním jsou mnohem širší. Tato výbava také není přiliš vhodná pro kolečkové lyžování.