Kupujeme neopren
Když se chystáš koupit si svůj první nebo nový neoprenový oblek, pravděpodobně se budeš rozhodovat na základě následujících faktorů:
- pro jaké aktivity a kde budeš neopren používat;
- jeho tloušťku;
- design.
Neopren je specifický typ sportovního oblečení, jehož cílem je chránit před chladem a starat se o pohodlí svého nositele při provozování vodních sportů, jako je surfing, wakeboarding, kitesurfing apod., nebo při rekreačních aktivitách — například tubing. Dětské neopreny pak slouží jako extra učinná ochranná vrstva jak do studené vody, tak proti slunečnímu záření.
Někteří lidé si myslí, že díky neoprenu zůstanou v suchu. Ve skutečnosti je to trochu jinak — neopren je silná vrstva materiálu, která absorbuje vodu, a tudíž zahřívá a udržuje tělesnou teplotu svého nositele.
1. Typy neoprenů a jejich tloušťka dle teploty vody/vzduchu
Než se pustíme do technických náležitostí, měli bychom se rychle podívat na typ sportu, kterému se věnuješ. Na trhu se běžně nabízejí čtyři základní typy neoprénů — celotělový neopren s kapucí (hooded fullsuit), celotělový neopren (fullsuit), krátký neopren (shorty / spring suit) a long john neopren bez rukávů. Tyto základní typy pak mohou mít další varianty, například celotělový s krátkým rukávem nebo krátký s dlouhým rukávem.
Jelikož hlavním důvodem, proč si pořizujeme neopren, je jeho schopnost zahřívat, výběr hodně závisí na typické teplotě vody/vzduchu v oblasti, kde bude používán. Také hodně záleží na tvém osobním vnímání chladu (chillfactor).
Například pro „windsporty“, tedy sporty využívající síly větru jako je surfing, kitesurfing, windsurfing, je třeba vybírat silnější neboli teplejší neopreny. Zároveň musí být pružné a odolné, takže se rozhodně vyplatí zvolit kvalitní neopren. Podobně to platí pro wave skimboarding. Pro tento typ vodních aktivit doporučujeme koupit nejdříve celotělový neopren a poté přikoupit krátký neopren s dlouhým nebo krátkým rukávem.
Pokud provozujete zejména inland surfing, tedy surfujete ve vnitrozemních vodách, teploty jsou zpravidla teplejší a celotělový neopren není nutný (například wakeboarding, flatland skimboarding, vodní lyžování). Pro tyto aktivity je tudíž lepší začít s krátkým neoprenem (dlouhý/krátký rukáv) a teprve poté přikoupit celotělový pro chladnější dny mimo hlavní sezónu.
Pro SUP a kayak je nejčastější volbou Long John (a větruvzdorná vrstva, je-li nutno), jelikož jsou to právě ruce, které nejvíce pracují, a v neoprenu s rukávy by jim to šlo hůře.
Připravili jsme tabulku, která by ti měla usnadnit výběr správné tloušťky a typu neoprenu, vzhledem k typu vodstva, na kterém se budeš pohybovat. Proto je také důležité dopředu dobře znát svůj spot neboli místo, kde budeš surfovat.
Údaje v tabulce jsou obecné, a tudíž pouze orientační. Neberou totiž v potaz tvoje osobní potřeby a preference. První sloupec udává teploty vody ve stupních Celsia, třetí sloupec je tloušťka neoprenu a v poslední je příslušný typ neoprenu. Spodní řada je pro sportovce, kteří chtějí být v teple a pohodlí za všech okolností!
2. Jak rozumět údaji o tloušťce neoprenu?
Rozdíly v teplotách pro daný neopren se určuje na základě úrovně aktivity, vnějším teplotám a hmotnosti uživatele. Proto je třeba při rozhodování zvážit také tyto tři faktory. Zmíněná UV lycra je pro nejteplejší povětrnostní podmínky, je to také speciální ochranné tričko proti slunečnímu záření.
Jak je z tabulky zřejmé, tloušťka neoprenu není vždy celé číslo. Ale co to znamená, jsou-li u neuprenu uvedena dvě čísla oddělená lomítkem?
První číslo udává tloušťku neoprenu v oblasti trupu a číslo za lomítkem indikuje tloušťku na končetinách. Například 4/3 mm znamená, že tvůj neopren je silný 4 mm na trupu a 3 mm na rukávech a nohavicích. Cílem tohoto řešení je uchovat centrum těla v teple, ale zároveň dopřát končetinám dostatek volného pohybu.
3. Velikost a design… Ano, záleží na nich… velmi
Velikost
Zvolit správnou velikost neoprenu je důležité, protože čím těsněji je na těle, aniž by to bylo nepříjemné, tím lépe izoluje. Dobře padnoucí neopren by ti měl padnout jako druhá kůže a měl by vytvořit zmíněnou tenkou vrstvu vody mezi tebou a neoprenem (ale rozhodně ne tak těsný, aby bránil prodění krve!). Neopren můžeš otestovat před vstupem do vody. Jednoduše zvedni ruce nad hlavu a protáhni se. Neopren by měl tento pohyb lehce omezit, ale nebránit mu. Zkus také několik dřepů a prokruž ruce ve vzduchu — pokud zvládneš toto všechno bez problémů, pak ti daný neopren pravděpodobně dobře padne.
Neopren by měl být těsný u krku (aniž by škrtil), jelikož toto je oblíbené místo, kde se voda snaží proniknout pod neopren.
Kromě toho se neopreny nabízejí ve standardních velikostech — XS, S, M, L, XL, XXL. Jediné, co by tě mohlo při výběru zaskočit, je písmeno „S“ nebo „T“ hned za údajem o velikosti. „T“ za údaji o velikosti znamená „tall“ (prodloužená verze) a „S“ v tomto případě znamená „small“, tedy menší verze dané velikosti. Například ST indikuje, že neopren je ve velikosti S, ale v její prodloužené verzi.
Design (zipy a švy)
V souvislosti s designem jsme již zmínili, jak je důležité zabránit vodě, aby pronikala dovnitř v okolí krku. Typy zipů a švů jsou důležité designové prvky, které ovlivňují jak snadno voda proniká/vytéká z neoprenu. Méně je zde rozhodně více.
Zipy na hrudi jsou nejlepší volba, pokud chceš co nejvíc bránit vodě dostat se pod/nebo z neoprenu. Proto je tento design se zipem na hrudi teplejší a také modernější řešení;
Zipy na zádech pustí vodu snadněji dovnitř (ale také usnadňují oblékání neoprenu), a proto mohou působit poněkud studeněji. Tento design je starší než design se zipem na hrudi, ale snáze se obléká a je zpravidla levnější;
Zip ve předu usnadňuje oblékání, ale zároveň též usnadňuje vodě pronikat dovnitř. Tento typ designu je také nejchladnější.
Švy také hrají významnou roli, co se vodotěsnosti a výhřevnosti neoprenu týče.
Ploché stehy — jednotlivé díly neoprenu byly sešity jak na vnější straně, tak na vnitřní straně.
Slepené — znamená, že díly byly prošité tkz. slepými stehy a poté slepeny speciálním lepidlem tak, aby voda nemohla proniknout dovnitř. Je to skvělé řešení pro nízké teploty.
Podlepené a slepené znamená, že díly, které byly sešité slepými stehy a poté slepeny, byly navíc podlepeny páskou zevnitř tak, aby teplo nemohlo unikat švy ven.
4. Co dělá dobrý neopren dobrým neoprenem?
Stejně jako jakýkoli jiný produkt, také neopreny mají velmi odlišné kvality. Neopren dobré kvality dokáže v sobě udržet velké množství vzduchu, a tudíž lépe izoluje a je teplejší. Měl by být také odolný a pružný.
Obecně platí, že dobrý neopren pustí dovnitř méně vody, dobře sedí a izoluje a je pružný a odolný. Více pružnosti zpravidla znamená kratší životnost, ale neopreny opravdu dobré kvality dokážou obojí najednou. Neopreny nejlepší kvality jsou o 1 mm tenčí, odolné, s větší pružností, poskytují více komfortu a tepelně izolují na stejné úrovni jako silnější neopreny, jelikož jsou zkrátka kvalitnější.
Jsi připraven? Jsi připravena? Čas vyrazit do vody!
Shrňme si:
- První je třeba vědět, kde a jak plánuješ sportovat.
- Potom je třeba vzít úvahu tamější teplotu vody.
- Najdi svou velikost.
- Vyber vhodný design.
A nakonec — užij si to!