Vybíráme kolečka na skateboard
Kolečka skateboardu jsou důležitá pro váš výkon - ať už jste začátečník nebo profesionál. Mají významný vliv na váš zážitek z jízdy na skateboardu a přechod na jiný typ koleček může zcela změnit vaše nastavení skateboardu. Z tohoto důvodu je dobré se při výběru skateboardových koleček zamyslet nad dostupnými možnostmi.
Cílem tohoto průvodce je poskytnout vám poznatky při hledání nových skateboardových koleček. Prohlédněte si prosím obsah níže a přejděte na část, která vás zajímá, abychom vám pomohli najít ta nejlepší kolečka pro váš skateboard.
Přehled
Přehled
Jak vybrat kolečka na skateboard
Při výběru skateboardových koleček pro vaši sestavu je třeba zvážit dva hlavní faktory: velikost a tvrdost. Je velmi důležité vybrat správnou velikost skateboardových koleček, abyste se vyhnuli problémům, jako je například kousnutí kolečka.
Kromě velikosti a tvrdosti je důležité vzít v úvahu proměnné, jako je tvar, který určuje styčnou plochu (část kolečka v kontaktu se zemí), a materiál kolečka, který ovlivňuje vlastnosti, jako je přilnavost, odraz a hmotnost.
V průběhu celého zvažování se řiďte svými osobními preferencemi a stylem jízdy. Nakonec jsou nejlepší skateboardová kolečka ta, která vyhovují vašemu stylu a preferencím a poskytují vám na prkně nejvíce zábavy, ať už jste začátečník nebo profesionál!
Níže najdete konkrétnější a podrobnější rady pro výběr dokonalých skateboardových koleček pro vaše potřeby.
Velikosti skateboardových koleček
Velikost koleček skateboardu se měří podle průměru a velikost koleček významně ovlivňuje vlastnosti, jako je rychlost, zrychlení a ovladatelnost.
Hbití a techničtí bruslaři obvykle dávají přednost menším kolečkům, zatímco větší kolečka jsou skvělá pro cruising nebo vert skating. Toto jsou obecné rozdíly mezi velkými a malými kolečky skateboardu:
Menší kolečka:
- Jsou hbitější, ovladatelnější a výborná pro triky. Ačkoli nemusí dosahovat stejných rychlostí jako větší kolečka, jsou citlivější.
- Méně odpouštějí a jsou náchylnější k náhlému zastavení, pokud se jim do cesty připlete malý kamínek.
- Menší úhel pop-angle, což znamená, že pro flip triky a popping ollies je potřeba méně úsilí.
- Nízké trucky jsou kompatibilní s menšími koly, což umožňuje umístit těžiště co nejblíže k zemi.
Větší kola:
- Vyšší rychlosti s pomalejší akcelerací a menší obratností.
- Více odpouštějí, když narazíte na malé kamínky nebo jiné nerovnosti povrchu, na kterém bruslíte.
- Strmější úhel popu, který vám může poskytnout větší páku pro popové velké triky, ale také vyžaduje větší úsilí pro pop. Zopakujme si: větší kolečka jsou méně obratná.
- Abyste se vyhnuli kousnutí koleček, jsou případně potřeba vyšší trucky nebo stoupací podložky.
Nejběžnější rozsah velikostí skateboardových koleček je přibližně 52-56 mm. Pokud se nevěnujete především těžkému vert shreddingu nebo cruisingu, je pravděpodobné, že v tomto rozmezí najdete skateboardová kolečka, která budou vyhovovat vašim potřebám.
Níže je uvedena tabulka velikostí skateboardových koleček, která nabízí rychlý přehled průměrů koleček a skateboardových disciplín běžně spojených s jednotlivými velikostmi.
Velikost | Velikost v mm | Doporučeno pro |
Středně velká kolečka | 50-53 mm | Ulice, park |
Středně velká kola | 53-56 mm | Ulice, park, miska, mini rampa |
Velká skateboardová kolečka | 56-60 mm | Cruising, vert |
Naši nabídku skateboardových koleček můžete filtrovat podle průměru koleček, abyste našli kolečka, která vyhovují vašim potřebám:
Tvrdost skateboardových koleček - stupnice durometru
Tvrdost skateboardových koleček se měří pomocí durometrické stupnice, která se obvykle označuje číslem následovaným písmenem A. Například kolečka 100A jsou tvrdší než kolečka 99A. V některých případech se ve specifikacích durometru místo A používá B, což znamená odečtení 20 jednotek od stupnice A. Například kola 83B odpovídají 103A.
Následující zásady vám mohou pomoci při rozhodování, zda se rozhodnout pro skateboardová kolečka, která jsou buď tvrdší, nebo měkčí než vaše stávající:
Tvrdší kolečka
- Větší rychlost a odolnost
- Menší přilnavost a tlumení nárazů
- Otřesy a hlučnost na nerovném povrchu
- Citlivá a rychlá na hladkém povrchu
- Skvělá na triky v ulicích nebo skateparcích
Měkčí kolečka
- Větší přilnavost na úkor rychlosti a životnosti
- Absorbují vibrace a nerovnosti nerovného povrchu
- Kolečka pro natáčení skateboardů by měla být ideálně měkká, aby se minimalizovalo chvění a hluk
- Skvělá pro jízdu všude možně
Tvrdost | Durometr | Doporučené použití |
Velmi měkká kolečka | 78A - 90A | Cestování, filmování, dojíždění, začátečníci |
Středně měkká kola | 90A - 97A | Cestování, nerovný povrch, dojíždění, začátečníci |
Středně tvrdá kola | 97A - 99 | Street skating, mini rampy, skateparky |
Tvrdá kolečka | 99A + | Technický skateboarding |
Při procházení naší nabídky můžete filtrovat výsledky podle tvrdosti koleček a dalších důležitých specifikací, čímž zajistíte, že se vám zobrazí pouze kolečka, která odpovídají vašim potřebám:
Tvar skateboardových koleček - kontaktní záplata a tvar hrany
Kontaktní plocha je nejdůležitějším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, pokud jde o tvary skateboardových koleček. "Kontaktní plocha" označuje část kolečka, která se při jízdě dotýká země.
Užší kontaktní plocha má za následek lepší odezvu, menší tření a větší náchylnost ke skluzu (lepší pro tupé skluzy!). U úzkých koleček skateboardu se vaše váha soustředí na menší plochu, takže vibrace z nerovného povrchu jsou znatelnější. Úzká skateboardová kolečka jsou navíc lehčí, protože mají méně materiálu na bočnicích.
Na druhou stranu širší kontaktní plocha zajišťuje větší přilnavost a stabilitu kolečka, které neklouže tak snadno jako kolečko s užší kontaktní plochou. Široká kontaktní plocha však způsobuje, že kolo hůře reaguje, a má také za následek vyšší hmotnost kol.
Zaoblený profil neboli tvar hrany navíc usnadňuje přejíždění přes kopingy a zabraňuje zavěšení při přechodech bruslí.
Široká kontaktní plocha:
- Přilnavější a stabilnější
- Nesklouzávají tak snadno
- Méně citlivé
- Širší kolečka váží více
Úzká kontaktní plocha:
- Citlivější
- Menší tření
- Větší náchylnost k prokluzování
- Vibrace od nerovného povrchu jsou výraznější
- Štíhlá kolečka skateboardu váží méně
Z čeho jsou vyrobena kolečka skateboardu?
Skateboardová kolečka jsou vyrobena z polyuretanu a výrobci koleček neustále vylepšují a vyvíjejí nové směsi uretanu, aby vyrobili kolečka s lepšími vlastnostmi. Změnou směsi uretanu mohou měnit tvrdost, odolnost, hladkost, odskok a kluzné schopnosti kolečka.
Odskok skateboardových kol (uretan a jeho vlastnosti)
Než se na trhu objevila uretanová kolečka pro skateboardy, vyráběla se kolečka z kovu nebo keramiky. Uvedení prvních uretanových skateboardových koleček znamenalo obrovský pokrok z jednoduchého důvodu. Na rozdíl od svých předchůdců měla uretanová kolečka důležitou vlastnost: odrazivost. Když uretanové kolečko narazí na tvrdý povrch, na okamžik se zdeformuje, ale rychle se odrazí do původního tvaru, čímž vznikne charakteristický odraz. Uretanová kolečka pro skateboardy způsobila díky své odrazové schopnosti revoluci v tomto sportu a vydláždila cestu skateboardingu, jak ho známe dnes.
Kvalitu skateboardových koleček určují přísné požadavky na výrobní procesy. Vzorce PU, techniky lisování, vytvrzování a teploty pečení jsou základem inovací skateboardových koleček. Při výběru skateboardových koleček se budete řídit především jejich velikostí, tvrdostí a tvarem. Protože však vyladění PU vzorců a výrobních technik má tak velký vliv na kvalitu skateboardových koleček, je vždy dobré vybírat kvalitní kolečka od prověřených značek.
Nejlepší skateboardová kolečka pro park
Skateboardová kolečka pro jízdu v parku by měla být malá až středně velká (obvykle 50-56 mm) s tvrdostí (durometrem) mezi 99A až 101A pro hladký a citlivý výkon na hladkém povrchu. Zaoblený tvar zajišťuje všestrannou ovladatelnost při tricích a přechodech, zatímco kvalitní polyuretanová konstrukce nabízí odolnost a vynikající přilnavost na rampách a bowlingu.
Nejlepší skateboardová kolečka pro street
Skateboardová kolečka pro street by měla být malá až středně velká (50-56 mm) s tvrdostí (durometrem) 97A až 101A pro optimální odezvu a kontrolu na nerovném městském terénu. Širší kontaktní plocha zvyšuje stabilitu při tricích, jako jsou slidy a grindy, zatímco kónický nebo zaoblený tvar zajišťuje rychlou akceleraci a ovladatelnost. Vysoce kvalitní polyuretan je nezbytný pro trvanlivost a spolehlivou přilnavost na betonových a asfaltových površích.
Výše uvedené rady platí pro pouliční skateboarding. Pokud jen brázdíte ulice, pravděpodobně vám budou vyhovovat větší kolečka. Nabízejí hladší jízdu na drsnějších površích. Měli byste také volit kolečka měkčí než 97A (Pokud se věnujete pouze cruisingu, volte kolečka v rozmezí 78A - 85A!).