Rychlubruslení: Extrémní rychlosti a skvělá komunita
Možná rád běháš, ale chtěl bys trochu víc rychlosti a akce nebo tě možná začinají bolet klouby při cvičení? Nebo už třeba máš pár fitness bruslí a chtěl bys povznést trénink na vyšší úroveň? Pokud jsme se v něčem trefili, pak by rychlobruslení mohl být sport přesně pro tebe.
Rychlobruslení je nejrychlejší kolečkový a inline sport vůbec Pokud se podíváme na sprintové vzdálenosti, tak zde se rychlosti pohybují až k dechberoucím 60 km/h. Rychlobruslení ale není pouze o sprintových vzdálenostech - časovky, eliminační závody, krátké okruhy, vzdálenostní i závody na dlouhé vzdálenosti, maratony a ultra maratony jsou další z mnoha disciplín.
Jak začít?
I když to všechno může znít děsivě, tak v rychlobruslení je místo pro každého a poznáš to i když se zastavíš v nejbližším rychlobruslařském klubu. Potkáš lidi ve věku od 3 do 80 let kteří často i závodí ve stejných závodech, kde se závodníci rozdělí podle úrovně, ne podle věku nebo pohlaví.
"Jedna z věcí, kterou miluji na rychlobruslení je sociální aspekt tohoto sportu. Často spolupracujete na společném cíli, ale zároveň je to sport, kde trénujete a závodíte jako jednotlivec," říká jezdkyně týmu SkatePro a bývalá dánská mistryně Trine Brøns Nielsen.
Pokud jsi nováček v rychlobruslení pak bychom doporučovali přidat se do místního klubu. Pro sociální aspekt, ale hlavně pro naučení techniky, protože to může být výzva. Jako příklad se podívej na toto video, kde profesionální rychlobruslař Mark Horsten předvádí techniku double push.
Co potřebujete?
Ještě před pár lety měly všechny rychlobruslařské brusle čtyří nebo dokonce i více koleček, ale dnes má většina bruslí pouze tři kolečka na každé brusli. To je jednoduše kvůli redukci hmotnosti a redukci odporu od koleček a ložisek. Určitě si taky všimneš toho, že kolečka na rychlobruslařských bruslích jsou hodně tvrdá oproti kolečkům na klasických fitness bruslích - to snižuje tření, ale je to na úkor pohodlí.
Pokud jsi na bruslích ještě nikdy nestál, pak doporučujeme koupit středně vysoké brusle pro oporu kotníku s pohodlnou vložkou. Jinak by nohy mohly bolet a to může zkazit celý zážitek. Brusle s těmito vlastnostni vypadají jako ty na obrázku výše a díky velkým kolečkům o průměru 125 mm stále nabízí vysoké rychlosti a skvělé zrychlení. Pokud preferuješ hbitější brusle, pak platí pravidlo, že bys měl vybírat mezi bruslemi s krátkým rámem.
Zvol tu správnou sestavu
Mnoho nadaných rychlobruslařů preferuje, když si svou sestavu mohou složit sami. Jednoduše pak mají jistotu, že brusle odpovídají jejich preferencím a stylu. Jak zkombinuješ botu, rám, kolečka a ložiska určí, jak se brusle bude chovat co se rychlosti, zrychlení a manévrovatelnosti týče. Naši experti dali dohromady sérii špičkových balíčků, díky kterým si můžete vybrat perfektní sestavu pro tvůj rychlobruslařský styl. Mrkni na různé balíčky kompletních rychlobruslařských bruslí v této kategorii.
Chraň se
Kromě bruslí budeš potřebovat i ochranné vybavení. Pokud bruslaři dosáhnou určité úrovně tak zpravidla používají jen helmu - což určitě nedoporučujeme začátečníkům. Pro nováčky je nutností helma, chrániče kolen a loktů a sada chráničů zápěstí.
Chceš vědět víc? Pročti si naší kompletní příručku rychlobruslení.