Jak se kupují fitness inline brusle
Pokud vybíráš fitness inline brusle, je třeba myslet na tři základní věci: (1) vybrat brusle o jednu EU velikost větší než kupuješ svou běžnou obuv, zvážit velikost kolečka a rozhodnout, zda ti víc vyhovuje měkká nebo tvrdá bota.
V následujícím videu tě rychle provedeme tím nejdůležitějším, co potřebuješ znát, než zakoupíš svůj první pár rekreačních nebo fitness inline bruslí.
Fitness inline brusle jsou vhodné jak pro fyzický trénink (workout), tak pro volnočasové pohodové bruslení. Tento typ kolečkové brusle si vysloužil pověst pohodlných a dobře padnoucích bruslí, které navíc dobře odvětrávají a nohy se v nich cítí tak dobře, že můžete bruslit dlouho a v naprosté pohodě. Fitness inline brusle jsou dobrá volba pro všechny věkové kategorie - od dětí až po starší zájemce o bruslení.
Fitness inline brusle - pro zdraví a společné chvíle
Fitness inline bruslení je zábavný způsob jak spalovat kalorie, zatímco si plíce užívají čerstvý vzduch. Navíc je to skvělý způsob, jak sportovat společně s rodinou, přáteli nebo partnerem.
Mnoho doktorů dokonce doporučuje inline bruslení jako alternativu k běhání, zejména máš-li problémy s koleny. Při bruslení totiž děláš dlouhé skluzy, které jsou ve srovnání s nárazy při běhání ke kolenům mnohem laskavější. A přitom si stále můžeš dopřát sportování venku na čerstvém vzduchu.
Rekreační inline brusle existují v mnoha různých modelech a designech, takže by neměl být problém vybrat si pár, který vyhoví všem tvým představám.
Kolečka pro fitness inline brusle
velikost kolečka
Vyběr velikosti kolečka se odvíjí od délky trasy, kterou plánuješ při tréninku urazit.
- Pro delší vzdálenosti (např. marathon nebo běžné workouty) zvol větší kolečka, se kterými se snáze a s menším vynaložením energie udržuje rychlost. Doporučujeme kolečka o velikosti 90-100 mm nebo dokonce 110 mm.
- Pro kratší vzdálenosti (např. bruslení ve městě) použij menší kolečka, se kterými budou tvoje brusle ovladatelnější - budou snáze zastavovat a zatáčet. Doporučujeme velikost 80-84 mm.
tvrdost/durometr kolečka
Tvrdost kolečka se udává s písmenem A. Vhodný durometr pro fitness inline brusle je 78-85A.
- Čím vyšší A-číslo, tím tvrdší kolečka.
- Čím měkčí A-číslo, tím měkčí kolečka.
Tvrdost má vliv na životnost kolečka, jeho přilnavost k povrchu, na jeho rychlost a schopnost absorbovat šoky.
- Měkčí kolečka mají lepší přilnavost a lépe absorbují nárazy, ale mají kratší životnost a jsou pomalejší.
- Tvrdší kolečka mají delší životnost a jsou rychlejší, ale méně lnou k povrchu a hůře absorbují nárazy.
Konzultuj náš Slovníček pojmů ze světa koleček, chceš-li vědět o kolečkách víc.
Ložiska
Aby tvoje brusle podávaly co nejlepší výkon, je nutné správně pečovat o ložiska. To znamená:
- Vyhýbat se vodě a vlhkosti, jak je to jen možné.
- Vyhýbat se písku, prachu apod.
Ložisko je komponent uvnitř kolečka, který je důležitý pro schopnost kolečka správně se otáčet. Ve SkatePro používáme ke specifikaci škálu ABEC, která definuje přesnost ložiska.
- Čím vyšší hodnota na škále ABEC, tím vyšší přesnost a menší valivý odpor — díky těmto vlastnostem je snadnější udržovat rychlost.
Doporučujeme kupovat ložiska pouze od uznávaných značek a neřídit se pouze ABEC škálou, jelikož kvalita ložisek není ovlivněna pouze škálou ABEC, ale kombinací celé řady parametrů. To znamená, že ložisko ABEC 5 od jedné značky může poskytnout kvalitnější jízdní vlastnosti, než ložisko s ABEC 7 od jiné značky. Pokud se chceš o ložiskách dozvědět víc, přečti si našeho průvodce Kupujeme ložiska.
Skořepiny, boty a vnitřní botičky
měkké boty nebo tvrdé boty
Zda zvolíš měkkou nebo tvrdou botu/skořepinu, záleží na tvých osobních preferencích.
- Měkká bota/skořepina je typicky pohodlnější a dobře odvětraná.
- Tvrdá bota/skořepina je zpravidla stabilnější a zaručuje více kontroly nad směrem a pohyby brusle.
vnitřní botička
Pro některé inline brusle je možné koupit vnitřní botičku (vložku) samostatně, a vytvořit si tak ještě pohodlnější botu. Jelikož jsou fitness inline brusle již designovány s pohodlnou vnitřní botičkou, ve většině případů není další vnitřní botička nutná.
Dámské a pánské inline brusle
Inline brusle se zpravidla prodávají ve verzích pro muže a ženy, ale typicky se liší pouze vizuálním designem. Některé značky přesto designovaly modely, které jsou specificky tvarované pro dámská a pánská chodidla. Pokud chceš koupit fitness inline brusle z našeho webshopu a nedokážeš se rozhodnout, zda koupit pánský nebo dámský model, neváhej nás kontaktovat, rádi ti s rozhodováním pomůžeme.
Velikost/tvar
- Vždy si prosíme projdi příslušného průvodce velikostmi, je-li dostupný.
- Není-li v průvodci velikostmi uvedeno jinak, velikost zvol přibližně o jedno EU číslo větší, než je tvoje běžná velikost obuvi.
- Brusle ozkoušej přibližně po dobu 10-15 minut. Testuj je prosíme pouze uvnitř, pro případ budeš-li je chtít vrátit.
Nasaď si brusle a zkus, zda můžeš trochu hýbat s prsty u nohou. Neměly by se dotýkat špičky brusle. Pokud tě tvé inline brusle od prvního okamžiku příliš svírají, při delším bruslení ti budou způsobovat bolest. Přesto je třeba nezapomenout, že se bota po nějakém čase roztáhne. Měkčí bota víc než tvrdá bota.
Lidé s úzkým chodidlem si typicky vybírají modely od společnosti K2, jelikož lépe a těsněji sedí na noze. Naopak společnosti jako Reollerblade a Powerslide mají své věrné zákazníky mezi bruslaři s širšími chodidly.
Jelikož je tvar a střih brusle spíše otázka osobních preferencí a každý má specifická chodidla, nemůžeš si nikdy být 100% jistý či jistá, že ti skvěle padnou hned první brusle, které si vyzkoušíš. Proto je nutné jich zkrátka otestovat několik — ostatně jako při výběru jakékoli obuvi. Také prosím nezapomeň využít zmíněné průvodce velikostmi — pomůžou ti najít optimální model a velikost mnohem rychleji.
Zapínaní — přezky a tkaničky
Fitness inline brusle jsou často vybavené stahováním, které kombinuje jak přezky, tak tkaničky. Některé modely mají speciální systém se stahovacím drátkem, který si utahuješ otáčením knoflíku. Přezky jsou rychlejší než tkaničky a umožňují stáhnout si brusli pokaždé stejným způsobem. S tkaničkami je na druhou stranu snazší si utáhnout botu na různých místech chodidla jiným, personalizovaným způsobem.
Zda zvolíš jeden, nebo druhý systém, je v podstatě otázka osobních preferencí. Nejdůležitější je vybrat brusle se systémem stahování, se kterým si brusle snadno uzpůsobíš na svá chodidla a získáš optimální kontrolu nad pohybem bruslí.
Brzda
Většina inline bruslí má již brzdný špalík namontovaný na jedné brusli. Pokud ji chceš mít právě na té druhé, je zpravidla jednoduché ji přemontovat. Jelikož brzdy se časem opotřebují, doporučujeme přikoupit náhradní brzdu již při koupi bruslí.
Tak se vyhneš problémům se sháněním kompatibilní brzdy, když tvoje stávající přestane sloužit. Známé značky nicméně nabízejí brzdy pro své modely po velmi dlouhou dobu.
Rámy
Rámy fitness inline bruslí jsou zpravidla z hliníku, který je tužší a stabilnější a ve srovnání s nylon/kompozitovým rámem zaručuje lepší přenos výkonu. Pokud je pro tebe důležitá každá vteřina, za kterou ujedeš okruh, pak rozhodně vyber hliníkový rám. Pokud chceš bruslit pouze pro zábavu či workout, pak na výběru materiálu rámů příliš nezáleží.
Chrániče na brusle
Doporučujeme každému používat certifikované chránice. Proto v našem e-shopu najdeš pouze chrániče, které mají certifikaci EN 1078. Chrániče z naší nabídky byly ovšem také testovány našimi jezdci.
Jako minimální ochranu doporučujeme helmu na brusle, jelikož ti zaručuje extra ochranu v týle, a poté chrániče zápěstí, jelikož při pádu nesou zápěstí nejvíce rizika.
Nezapomeň, že chrániče na brusle tě nejen chrání, ale také ti dají pocit bezpečí, a tudíž sebejistotu zkoušet nové věci a rychleji se učit. A spadneš-li, nepřijdeš zdaleka k tak velké újmě jako bez chráničů.
Podívej se na naši širokou nabídku inline bruslí
Neváhej nás kontaktovat, potřebuješ-li další doporučení či radu. Od toho tu přeci jsme a rádi pomůžeme :-)