Kupujeme wakeboard
Jsi připravený na wakeboard? Zde je rychlý a přehledný průvodce všemi faktory, které je třeba při nákupu wakeboardingové výbavy zvážit.
1. Typ wakeboardingu a flex
V první řadě je třeba promyslet druh wakeboardingu, kterému se chceš věnovat. Existují dva typy wakeboardingu: v cable parku (za kabelovým vlekem) nebo za člunem. Wakeboarding v cable parku — jak název sám napovídá, wakeboardista je při jízdě tažen vlečným lanem (podobně jako lyžařský vlek). Tyto boardy mají větší flex, hladkou skluznici a odnímatelné (nebo žádné) finky. Wakeboarding za člunem — design wakeboardu pro tento typ wakeboardingu je tužší (méně flexu), má vzorek na skluznici, který usnadňuje pohyb v brázdě, a může mít různé typy finek.
Také si lze pořídit hybridní board, který kombinuje vlastnosti obou předchozí typů — se středním flexem (měkčí ve špičce a patce a tužší mezi vázáním), jednoduchý design skluznice a odnímatelné finky.
2. Délka
Pravděpodobně nejdůležitější vlastností, kterou je třeba při výběru zvážit, je délka wakeboardu. Délka se určuje dle váhy uživatele, a pokud si daný board bude půjčovat více jezdců, je doporučováno zvolit jeho délku tak, aby odpovídala nejtěžšímu z jezdců. Níže najdeš tabulku s doporučenými délkami wakeboardu v závislosti na váze jezdce. V prvním sloupci je přibližná hmotnost jezdce v librách (rider weight (lbs) approx), v druhém sloupci v kilogramech (rider weight (kg) approx) a ve třetím délka boardu v centrimetrech (wakeboard length).
Nezapomeň prosím, že údaje v této tabulce jsou pouze orientační, a mohou se lišit produkt od produktu.
Je tedy lepší vybrat kratší nebo o něco delší board?
Delší board je nyní oblíbenou volbou mnoha jezdců (jak začátečníků, tak pokročilých), a to zejména mezi jezdci v cable parcích (kabelový vlek). Board, který je o jednu velikost větší, se snáze ovládá a usnadňuje výstup z brázdy. Větší boardy také zaručují měkčí dopady na hladinu, větší rychlost a více kontroly při prvních pokusech o triky (vzhledem k větší ploše boardu v kontaktu s vodou). Jsou také pružnější, při náklonech lze využít větší plochu rovnovážných bodů a nabízejí více výkonu pro triky ve vzduchu.
Menší boardy se snáze ovládají, ale jsou pomalejší a „protlačit“ je skrz vodu vyžaduje víc energie (jelikož plocha boardu, která je v kontaktu s vodou, je menší). Dopady na hladinu na menších boardech jsou tvrdší a je zde větší riziko, že se špička boardu „zapíchne“ do vody.
3. Rocker
Rocker je křivka (prohnutí), zřetelná při pohledu z boku — profil boardu. Existují dva hlavní typy: continuous a 3-stage rocker. V současné době se ale stále častěji objevuje rocker typu cambered (podobný profilu lyží a snowboardů) a hybrid (kombinacecontinuous a 3-stage rockeru) rocker boardy.
tail: patka
tip: špička
- Continuous rocker má typycky hladké prohnutí. Boardy s continuous rockerem nabízejí hladší, rychlejší jízdu, měkčí dopady na hladinu a snadný carving. Tento tvar je typický pro wakeboarding v cable parku;
- 3-stage rocker má v profilu skluznice boardu tři různé úrovně roviny. Díky tomu board dokáže při nástupu do brázdy vystoupat výš. Na druhou stranu tento tvar board zpomaluje, jelikož vodu spíše brázdí, než klouže po hladině. Tento typ rockeru je vhodnější pro středně pokročilé a pokročilé jezdce. Jedná se také o typický tvar pro wakeboarding za člunem.
- Camber rocker je relativně nový design boardu. Lépe a rovnoměrněji rozkládá hmotnost jezdce, což automaticky odvádí tlak od zadní nohy, jelikož stimuluje přirozenější postoj. Pokud jsi doposud jezdil nebo jezdila continuous nebo 3-stage rocker, může ti nějakou dobu trvat, než si zvykneš na camber.
- Hybrid rockery kombinují první dva typy: boardy jsou hladší, zakřivené uprostřed a mají více vyřízlé špičky a patky. Tento tvar se může dobře chovat jak v cable parku, tak za člunem.
4. Tvar skluznice
Kromě výrazných designů se skluznice také liší svým tvarem, který má vliv na jízdní vlastnosti boardu. Existují tři hlavní typy skluznice — hladká neboli featureless, s kanálky neboli channels a s hřbetem ve tvaru „V“ neboli V-shape. Navíc můžeš také narazit na skluznice s tkz. konkávami, což jsou speciální „výstupky“, které zlepšují vztlak prkna a fungují jako zrychlovače.
- Featureless skluznice je zcela bez napevno profilovaných (anglicky molded-in) finek nebo kanálků; jízda je tudíž ovlivněná pouze tvarem boardu, rockerem a případně finkami;
- Kanálky (channels) fungují na boardu jako dlouhé, extrudované finky, které při dopadech snáze prorazí vodní hladinu a také pomáhají usměrnit proudění vody;
- V-shape hřbety fungují podobně jako kanálky, změkčují dopady a usnadňují přenášení váhy z jedné hrany boardu na druhou (zpravidla v kombinaci s 3-stage rockerem).
5. Finky (ploutvičky)
Nabízí se dva hlavní typy finek: molded-in (napevno profilovaná) a odnímatelná. Většina začátečnických boardů má oba typy. Je také možné jezdit zcela bez finek (odmontovat je), což je ideální řešení, pokud chceš využívat překážky v cable parku na maximum a finky by ti překážely při slidech.
Finky mohou být dlouhé a krátké, přičemž delší finky poskytují více stability a předvídatelnější jízdu (vhodné pro začátečníky) a kratší finky dávají více svobody v pohybu a volnější pocit na vodě (pokročilí a středně pokročilí jezdci).
6. Hrany
Na závěr se podíváme na hrany. Zde je třeba zvážit, jaký je tvůj styl jízdy (nebo jaký styl si chceš osvojit).
Ostré hrany jsou vhodné pro agresivnější jezdce, kteří se zařezávají do vody hlouběji a dosahují vyšších rychlostí. Oblé hrany jsou naopak vhodné pro jezdce, kteří chtějí lepší skluz po hladině a zaměřují se na triky na hladině.
Kombinované (variable ) hrany kombinují výkon a vlastnosti jak ostrých, tak oblých hran. Je to možné „zostřenými“ hranami na špičce a patce (lépe se zařezává do vodní hladiny a pro větší výkon) a oblé hrany ve středu boardu (pro hladší jízdu).
Shrňme si. Než si zakoupíš svůj nový wakeboard, je třeba zvážit:
- Styl jízdy a vhodný flex
- délka
- rocker
- tvar skluznice
- finky (ploutvičky, flosny)
- a hrany
A nezapomeň, že vodní sporty… to je hlavně spousta zábavy!