Kupujeme skimboard
Skimboarding (jízda v těsné blízkosti pobřeží na plochých boardech) si získává stále víc a víc popularity. Ale nenech se oklamat prostotou a jednoduchostí skimboardů — než si jeden pořídíš, je třeba posoudit celou řadu proměných.
1. Typ boardu — pěna nebo dřevo
Jsou dva hlavní typy skimboardů, které se dělí dle materiálu, použitého na jejich výrobu — pěna nebo dřevo a pěnové boardy. Pěnové boardy se sandwichovou konstrukcí mají pěnové jádro, které je umístěné mezi vrstvy skelného vlákna a epoxydové pryskyřice. „Sandwichové boardy“ jsou velmi kvalitní produkty, které jsou sice o něco křehčí, ale s dobrým výtlakem a vhodné pro větší vlny/skimy. Lze také nalézt 100% pěnové boardy, které jsou hravější, mají skvělý výtlak a jsou výbornou volbou pro rekreační aktivity a děti. Pokud hledáš fun board pro dítě, podívej se do naší sekce bodyboardů, kde najdeš celou řadu celopěnových boardů.
Existují také další varianty, například karbonové boardy, které jsou ale zajímavé zejména pro profi jezdce a jejich pořizovací cena je velmi vysoká.
Skimboarding se dělí do dvou hlavních kategorií: flatland/inland (v mělkých vodách, jako jsou říčky, jezera, řeky a chráněné přímořské zátoky) a wave skimming (v přívalových vlnách na pobřeží). Zda koupit dřevěný board nebo skimboard s pěnovým jádrem závisí na zvolené kategorii a úrovni tvých dovedností.
- Foam core boardy (s pěnovým jádrem) upřednostňují wave skimmeři, protože tyto boardy jsou lehčí, silnější a flexibilnější, a tudíž se lépe udrží na vrcholu vlny — jejich pružnost a výtlak je vhodný do vln. Pěnové boardy také používá většina středně pokročilých a pokročilých jezdců a/nebo jezdci, kteří se věnují trikům na vlnách.
- Wooden boards (dřevěné boardy) jsou vhodnější pro flatland (také inland) skimming. Jelikož jsou těžší (mají menší výtlak) a rychleji se potápějí pod hladinu, je lepší je používat v mělkých vodách. Tyto robustnější boardy jsou dobrá volba pro začátečníky (zejména s ohledem na cenu a odolnost) nebo pro jezdce, kteří chtějí trikovat na rámpách, railech apod.
2. Velikost
Velikost tvého skimboardu si určíš na základě několika faktorů, jako je tvoje hmotnost, výška, rychlost (jak rychle umíš běžet za vlnou nebo pro slide), tvoje zkušenosti a styl.
Rychlost je jedním z klíčových faktorů. Čím vyšší rychlosti dosáhneš, tím lepší výtlak, a tím snadnější skimming. Výtlak je ale také ovlivněn tvojí hmotnosti. Čím větší board, tím větší výtlak.
Zkušení skimmeři zpravidla upřednostňují menší boardy, jelikož jsou ovladatelnější a snáze se na nich trikuje.
Skimmeři, kteří se teprve učí a získávají zkušenosti, potřebují větší board, který lépe unese jejich hmotnost, snáze se udrží nad hladinou a lépe se na něm udržuje rovnováha (také vzhledem větší plochy pro nohy). Větší boardy jsou také zpravidla rychlejší.
3. Zakřivení (rocker) a patka boardu
Flatland skimboardy jsou většinou twintip, tedy symetrické, tj. se špičkou a patkou přizvednutou pod stejným úhlem. S twintip boardem můžeš vyjet ze triku popředu i pozadu. Nejběžnějšími typy twintip profilu jsou streamline a proto. Profil streamline nabízí větší ovladatelnost, zatímco profil proto dává víc stability.
Flatland skimboardy v mnohém připomínají skateboarding, jelikož se často používají pro triky a mají dřevěnou, odolnou konstrukci, se kterou můžeš s klidem najet na raily a jiné překážky. Tyto boardy jsou skvělé, pokud chceš uplatnit své skateboardové dovednosti na vodě.
Boardy s rozdílným zakřivením špičky a patky jsou typické pro wave skimming. Tyto boardy jsou směrové (špičkou vždy dopředu) a více připomínají surfing.
Rocker je křivka na špičce boardu. Steeper rocker (více přizvednutá špička) usnadňuje skimmování ve vlnách, ale může tě zbržďovat. Plošší špička, tj. shallow rocker, je lepší pro klidnější vody, jelikož s tímto profilem je snažší nabrat rychlost.
Na druhé straně boardu máme patku. Patka může mít různé varianty, ale nejčastější jsou pintail, squash tail, rounded a w-tail (swallow tail). Pintail zaručuje dobrou rovnováhu na vodě, zatímco čtvercové patky (square a také W-tail varianty) zlepšují reaktivitu boardu, a jsou tudíž lepší pro triky.
Ready?
Takže nyní je ti jasné, jak je třeba vybírat skimboard, který vyhoví právě tvým potřebám:
- Zvol si typ a materiál
- Zvol správnou velikost