Kupujeme SUP board
SUP, akronym z anglického „stand-up paddling“, je jedním z nejrychleji se rozvíjejících vodních sportů. Pokud si vybíráte svůj nový board, zde je několik bodů, které je při výběru dobré zvážit. Naleznete zde jak informace o solidních SUP boardech, tak o nafukovacích paddle boardech.
1.Typy SUP boardů
Když vybíráte výbavu pro paddle boarding, platí stejná pravidla jako při pořizování jakékoli sportovní výbavy – vždy je třeba nejdříve rozmyslet, k čemu budete svůj SUP používat. Na trhu dnes najdete několik hlavních typů boardů - surf SUP board, allround, flatwater (touring) a race SUP. Některé z těchto typů mají další varianty, jako například allround windsurf SUP board nebo Yoga board, který je v podstatě jen o něco širší a delší verzí allround boardů.
- Surf SUP board je kratší, užší ve špičce a patce a má větší rocker (přizvednutá špička a patka boardu) než jiné typy boardů. Díky tomu jsou tyto boardy ovladatelnější a tím pádem vhodnější pro surfing na vlnách. Na druhou stranu jsou tyto SUP boardy často méně stabilní a obtížněji se ovládají na rovných vodách (flat watter).
- Allround board je zpravidla širší, delší a vyšší než surf SUP. Jak jméno naznačuje, tyto boardy jsou všestranné a začátečníkům umožní objevovat a zkoušet různé aspekty SUPingu. Jsou stabilní a snadno postupují kupředu rovnou vodou, ale mají také jemný rocker pro pohyb ve vlnách. Pokud hledáte váš první stand-up paddle board, pak je allround SUP dobrá volba.
- Flatwater board (také známý jako touring) je designovaný pro paddling na klidných vodách, bez vln. Ale lze se s ním pustit i na moře, pokud jsou příznivé a klidné podmínky. Jejich konstrukce je optimalizovaná tak, aby krásně prořezávala vodu a hladce klouzala po hladině, jelikož deska má ostřejší špičku a je celkově delší. Jsou dostatečně široké, aby na nich nalezl rovnováhu i začátečník. Proto jsou také dobrým adeptem pro vaše první SUP prkno, zejména pokud neplánujete honit vlny.
- Race board je podobně jako typ flatwatter delší a má také ostrou špičku, ale je užší, aby dosahoval lepšího zrychlení. Tyto boardy nejsou příliš vhodné pro začátečníky, jelikož udržovat na nich rovnováhu je velká výzva.
2. Velikost boardu — délka a objem
Dále je třeba najít správnou velikost boardu, to znamená rozhodnout jaký objem a jaká délka je pro vás nejvhodnější. Objem (v litrech) informuje o schopnosti boardu plout s přidanou zátěží, která se počítá na základě jeho vlastní hmotnosti. Čím větší objem, tím větší zátěž je board schopen nést. Začínající SUPisté by měli zvolit board s větším objemem, protože poskytuje větší stabilitu a výtlak.
Pravidlo v podstatě říká, že jeden litr objemu vytlačí jeden litr vody a zároveň získá nosnost 1 kg. Jinými slovy to znamená, že board o objemu jednoho litru unese jedno kilo váhy. Začátečníkům doporučujeme přibližně zdvojnásobit počet litrů ve vztahu k hmotnosti jezdce. Například jezdec o váze 88 kg by měl zvolit board s objemem cca 176 litrů.
Nyní je čas zvolit délku. Délka (měřená ve stopách a palcích - např. 10’8’’ se čte jako 10 stop a 8 palců) se odvíjí od zvoleného typu boardu (surf, flatwater, allround, race) a vaší hmotnosti. Delší boardy jsou rychlejší a stabilnější, zatímco kratší boardy se snáze ovládají. V každém případě je nejdůležitější, aby váš vybraný board odpovídal vaší hmotnosti. Každý produkt a každý výrobce zpravidla uvádí svá vlastní doporučení poměru hmotnosti jezdce a váhy.
3. Nafukovací nebo pevný board?
Další rozhodování, které váš při koupi SUP boardu nemine, je zvolit mezi pevným a nafukovacím boardem. Pevné boardy jsou vyrobené z různých materiálů, jako je pěna, skelné vlákno / laminát, dřevo a plast. Nejtypičtější konstrukcí pevného boardu je pěna, pokrytá epoxidovými lepidly a skelným vláknem. Ve srovnání s nafukovacími SUP boardy je tato konstrukce o něco křehčí.
Nafukovací SUP boardy jsou vyrobené z vrstveného PVC plastu s tkanými vlákny, které spojují spodní a svrchní vrstvu – jedná se o tkz. „drop-stitch“ konstrukci. iSUP se snáze přenáší a nevyžadují příliš mnoho prostoru pro skladování, jsou přesto velmi tvrdé a pevné. Nafukovací (inflatable – iSUP) jsou ve srovnání s pevnými boardy velmi odolné a perfektní pro začátečníky. Výhody obou si můžete prohlédnou v následující tabulce.
4. Pádlo
Když mluvíme o SUP, je nemožné nezmínit pádlo, které je zásadní součástí výbavy. Pádlo se skládá z rukojeti, dříku a listu. Při výběru pádla je zásadní zvážit jeho délku a velikost listu.
Abyste si lépe dokázali představit, jaký je význam velikosti listu pádl, posadíme se na chvíli na kolo. Pokud plánujete delší cyklistický výlet, chcete šetřit silami, a proto si zvolíte na přehazovačce nižší převod, který není tak těžký a dá vám lepší otáčivý moment. Pokud vám jde spíše o rychlost, zvolíte vyšší převod. Je tvrdší, ale za to s ním získáte okamžité zrychlení. Širší listy vytvářejí výkonnější záběry, které přenášejí větší množství vody, a pádlování je tudíž efektivnější. Upřednostňují je zejména surfaři na vlnách, kterým zaručují větší stabilitu a výkonnější záběry do vody, nutné pro chycení vlny. Menší listy jsou vhodnější pro touring a allround SUP, kdy je zpravidla důležitější výdrž na dlouhé vzdálenosti. Menší nebo střední listy jsou vhodné pro začátečníky, jelikož nevyžadují tolik síly.
Výška pádla se určuje v závislosti na typu SUP boardu a výšce jezdce. Pádlo by vždy mělo být vyšší než jezdec. O jak velký rozdíl se jedná, závisí právě na typu SUPingu. Pokud se například věnujete surf SUPingu, můžete k vaší výšce přidat asi 17 cm. Pokud se chystáte závodit, pak je třeba přidat asi 30 cm. Pokud chcete svůj SUP board používat jak pro vlny, tak pro rovnou vodu, měli byste si buďto pořídit dvě pádla nebo jedno s nastavitelnou délku, což se také vyplatí, pokud budete sdílet váš SUP s rodinou a přáteli.
Jak již zmíněno, pádlovat můžete s pádlem s fixní délkou, které je určené pro specifický typ paddelingu a pokročilé jezdce, kteří už dobře ví, co přesně potřebují. Pádla s nastavitelnou délkou se mohou skládat ze 2 nebo 3 dílů. Nejběžnější je 2dílný typ, ačkoliv pro nafukovací iSUP boardy jsou typická 3dílná pádla.
5. Ploutvičky/finky
Nakonec je třeba podívat se pod hladinu. Finky umožňují upravit základní jízdní vlastnosti SUP boardu. Pravidlo pro jejich výběr je podobné jako při výběru samotného boardu: širší a větší finky poskytují víc stability, zatímco menší zlepšují ovladatelnost.
Finky jsou ve většině případů odnímatelné a vyměnitelné. Lze je také pořídit pro různé systémy a setupy, ale hlavními typy jsou:
- Single finka – nezpomalují váš board při pádlování (díky hmotnosti a většímu tření s povrchem vody). Tento setup je vhodný pro flatwater SUPing;
- Setup s 3 finkami označovaný také jako thruster setup, poskytuje dobré směrování boardu na hladké vodě a také dobrou kontrolu při surfingu. Všechny tři finky mají zpravidla stejnou velikost;
- 2+1 setup je také se 3 finkami, ale prostřední z nich je větší než dvě vnější. Tento setup je oblíbený pro surf SUPing.
Nafukovací SUP boardy mohou také mít jakýkoliv z těchto systému finek. Liší se pouze v konstrukci, jelikož používají buď odnímatelné semi-rigidní finky nebo flexibilní pryžové finky, které jsou připevněné k boardu. Můžete také jezdit na svém nafukovacím SUP boardu bez finek, zejména pokud chcete sjíždět řeku s mělkou vodou.
Shrňme si to, obecně je při koupi SUP boardu třeba zvážit následující:
- Typ SUPingu, který vás nejvíc láká;
- Velikost boardu, tj. jeho objem a velikost;
- Rozhodnout, zda chcete raději nafukovací nebo pevný board;
- Vybrat správné pádlo a systém finek.